Jak vybrat závěsy?

Chcete v ložnici používat na místo žaluzií tradičnější a útulnější závěsy? Sáhněte po speciálních blackout modelech, skrze které nepronikne do pokoje žádné rušivé světlo. Pokud naopak hledáte stylovou dekoraci k francouzským dveřím nebo kamkoliv k oknu, budou pro vás vhodnější průhledné závěsy sladěné s designem místnosti.

Těžší závěsy většinou dobře odhlučňují a tepelně odizolují místnost

Rozdělení podle umístění

Závěsy do ložnice

V ložnici vám závěsy plní především zatemňovací funkci. Těžká látka tzv. blackout modelů zároveň místnost dobře odhlučí a udrží teplo. Pokud neradi spíte v úplné tmě, vyzkoušejte dimout závěsy. Ty jsou oproti blackoutům lehčí a do pokoje propustí o něco více světla. Stejně jako zatemňovací závěsy i tyto navodí příjemnou atmosféru vhodnou pro usínání.

Závěsy do obývacího pokoje

Slyšeli jste už o japonských závěsech? Právě ty se totiž skvěle hodí do obývacích pokojů, protože elegantně splývají podél balkonových dveří i větších oken. Spíše vyniknou v modernějších minimalistických prostorech a do místnosti propustí tak akorát světla. Poznáte je podle specifického panelového provedení, které můžete použít i coby dělící příčky v pokoji. Mimo to se vám do obýváku mohou hodit i světlejší průhledné závěsy a různobarevné modely se vzorováním.

Závěsy do kuchyně

Závěsy nemusí nutně padat až na zem. I když v kuchyni většinou potřebujete více světla, krátké dekorační závěsy oživí jednotvárný kuchyňský kout. Dáváte přednost tradičnímu stylu? Poohlédněte se například po rustikálních kostkovaných látkách. V kuchyni se nemusíte bát přílišné barevnosti ani výstřednosti.

Závěsy do dětského pokoje

Děti většinou ocení vzorované a pestrobarevné závěsy. Při jejich výběru ale myslete také na to, že bude dítě v pokoji spát a příliš výrazné motivy by ho mohly rušit. Stejně tak nemusí děti ocenit perfektně zatemňující modely. Dětem je většinou příjemnější lehké přítmí než úplná (hrozivá) tma. Proto doporučujeme vybírat spíše lehčí a jemně vzorované závěsy.

Do ložnice se hodí tlumenější a zemitější barvy závěsů

Zpracování

Materiál

Závěsy jsou často jemně a rovnoměrně řasené, čímž vašemu pokoji ještě dodají na útulnosti. Vedle toho rovné panelové řešení se často přichytává na kolejnice a skvěle funguje jako vícevrstvé překrytí oken. Většina modelů se vyrábí ze syntetických materiálů, nejčastěji polyesteru. Takové závěsy se vám budou dobře udržovat a čistit. Na výběr budete mít i přírodní zpracování jako bavlnu a len. Ty musíte častěji prát i žehlit, zato budou i po letech dobře držet svůj tvar.

Těžší závěsy se dobře kombinují s lehkými bílými záclonami s jemným vzorováním.

Vzory a barvy

Všechny nové doplňky se snažte ladit do stylu vašeho bytu. To platí i pro závěsy, které by měly spolu se záclonami tvořit dobře fungující celek. Závěsy kombinujte do barvy ostatních dekorací jako ložního prádla, koberce, květin nebo lampiček.

Závěsy se většinou vyrábí z polyesteru, který se dobře udržuje a není třeba jej žehlit

V ložnici raději příliš neexperimentujte. Sázkou na jisto jsou tlumené a zemité barvy, u kterých se vám bude dobře usínat. Naopak v obývacím pokoji, kde není jiný výraznější prvek jako například vzorovaná tapeta nebo perský koberec, se nebojte nápaditosti a svěžích barevných designů. Celý váš pokoj tak krásně prokoukne. Vždy samozřejmě záleží na vašem individuálním stylu.

Rozměry

Pečlivě přeměřte prostor oken nebo francouzských dveří a okolí. Výška udává, kam by měl závěs dosahovat, například pod parapet, k topení, na podlahu. Šířka určuje, o kolik bude závěs přesahovat šířku okna s přihlédnutím na řasení, které by mělo být minimálně dvojnásobné ideálně trojnásobné než je šířka okna.

Výška

Výšku zjistíte změřením vzdálenosti okna od závěsné tyče po požadovanou délku, například k radiátoru. K výsledné hodnotě přičtěte ještě zhruba 5 cm na založení látky. Pokud měříte závěs k parapetu, připočítejte pár centimetrů pod něj, závěs končící těsně pod oknem nepůsobí dobře a okno opticky zmenšuje.

Šířka

Podle šířky okna zjistíte šířku závěsu. Hodnotu ale dále vynásobte minimálně 2–3 podle toho, jak bohatě chcete mít závěs nařasený. K výsledné hodnotě ještě zbývá připočítat okraj od okna. Obvykle se k šířce připočítává 10 cm na každé straně, tedy dohromady 20 cm navíc. Pokud navíc objednáváte metráž, nezapomeňte připočítat ještě 10 cm (5 cm na každé straně) na začištění okrajů.

Výsledný vzoreček by tedy mohl vypadat takto: (šířka okna)*2,5 + 20 cm (přesah od okna na každé straně) + 10 cm (začištění obou okrajů).

Způsob přichycení

Už jste si vybrali závěsového favorita? Nyní zbývá rozhodnout, jakým způsobem ho přichytíte nad okno. Běžně se setkáte se třemi typy: garnýžemi, kolejnicemi a lankovým systémem.

  • Garnýže: v nabídce naleznete mnoho druhů garnýžových tyčí od masivních dřevěných po stabilní kovové. Materiál by měl vzhledově ladit s nábytkem a celkovým stylem místnosti. S výběrem vhodného modelu vám dále pomůžeme v rádci Jak vybrat garnýž. Také způsobů přichycení ke garnýži se vám nabízí několik. Můžete buď pořídit závěs s horním lemem, do kterého tyč zasunete, nebo závěs s poutky ze stejné látky či vsazenými kovovými očky.
  • Kolejnice: o něco méně dekorativně budou působit kolejnice. Ty jsou zas velmi praktické a funkční. Pokud potřebujete závěsy vést do rohů, pak budou kolejnice ideální volbou.
  • Lankový systém: na lehčí závěsy se vám nabízí i ocelové lanko, které se spíše hodí do minimalisticky řešených bytů. Na napnuté lanko se připnou kroužky a na ně následně závěs.
Dobře zvolené garnýže podtrhují celkový ráz místnosti

10 tipů na údržbu

Nejjednodušší poučka praví – vždy se řiďte pokyny na štítku či informacích od výrobce. Záleží na daném materiálu i případných doplňků. Níže naleznete 10 rad na správnou údržbu zahrnující praní, žehlení a sušení.

  1. Ručním praním ve vlažné vodě si zajistíte šetrné působení čisticího prostředku bez rizika poškození.
  2. Pokud přistoupíte k praní v pračce, zvolte jemný program na 30 °C, s maximálně 400 otáčkami.
  3. Před praním je třeba vyndat všechny kroužky či sponky sloužící k uchycení na garnýž.
  4. Před zatrhnutím látky ochrání jemnější závěsy prací pytlík, do kterého vše úhledně složte.
  5. Nepoužívejte aviváž ani změkčovadlo. Tyto prostředky by mohly narušit jemnou strukturu.
  6. Po skončení pracího cyklu závěsy ihned vyndejte a pečlivě vyklepejte.
  7. Většina závěsů z polyesteru není třeba žehlit.
  8. Žádné závěsy nevkládejte do sušičky, mohly by se srazit či jinak změnit svůj tvar.
  9. Pokud jste prali závěsy ručně, na chvíli je zavěste na sušák, poté na garnýž. Předejdete vzniku louží pod okny.
  10. Frekvence praní by měla odpovídat umístění závěsů, pokud nepřichází do styku s cigaretovým kouřem a přílišným prachem či párou (z kuchyně), stačí je prát 1–2 × ročně.